fbpx

Ayak – Ayak Bileği Ağrıları

Ayak – Ayak Bileği Ağrıları

Ayak ve ayak bileği ayakta durma sırasında vücudun yükünü taşıyan ve hareket etmemizde önemli katkıları olan bir eklem ve yapıdır. Dolayısıyla rahatsızlıklarında yürüme etkilenmekte ve günlük yaşam aktivitelerinde önemli kısıtlılıklara yol açmaktadır.

Ayak – ayak bileği burkulmaları en sık görülen sorunlardan biridir. Ayak ve ayak bileği etrafındaki yumuşak dokularda hasara ve şişliğe yol açarak ciddi problemlere yol açabilir. Düz tabanlık hem çocuklarda hem de erişkinlerde, erken dönemde ayakta, ilerleyen dönemlerde ise kas iskelet sistemi mekaniğini bozarak diz, kalça ve belde ağrılara yol açabilen ve yaşam kalitesini düşüren sorunların temel nedenini oluşturabilir. Romatoid artrit, ankilozan spondilit, gut, yalancı gut gibi romatizmal hastalıklar da ayak ayak bileğini tutabilirler. Yine topuk dikeni ızdırap veren ve yaşam kalitesini etkileyen önemli ayak sorunlarından bir tanesidir. Ayak bileği kireçlenmesi (osteoartrit) ve eklem kıkırdak sorunları özellikle erişkin ve ileri yaşlarda önemli ayak ayak bileği sorunlarından biridir. Halluks valgus, halluks rijidus gibi ayak baş parmak şekil bozuklukları ve ağrıları hem kozmetik sorun oluşturmakta hem de ciddi ayak ayak bileği ağrılarına yol açmaktadırlar. Morton nöroma gibi ayak parmaklarında uyuşma, ya da tarsal tünel sendromu gibi eldeki karpal tünel sendromunun ayakta görülen tuzaklanması olan ayak tabanı ve parmaklarda uyuşma ve karıncalanma ile giden hastalıklarda akılda tutulması gereken rahatsızlıklardır.

Tedavi altta yatan nedene göre farklılıklar göstermekle birlikte, olguların çok büyük kısmında farmakolojik tedaviler, enjeksiyon tedavileri, egzersiz seçenekleri ve fizik tedavi yöntemleri ile başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Sorunlarınız için bizi lütfen arayın.

Tel: 0541 770 11 25

Yada bize mesaj gönderebilirsiniz.