fbpx

Bel Ağrısı

Bel Ağrısı

Bel bölgesi, bilinenden çok daha geniş bölgeyi içermektedir. Kürek kemiklerinin altından, gluteal kıvrımların altına kadar uzanan bölge bel içine girmektedir. Dolayısıyla bir çok patoloji bel ağrısına yol açabilmektedir. İnsanların %75-90’nının hayatlarında en az bir kez bel ağrısı çektikleri söylenmektedir. Yine toplumda en fazla iş güç kaybına yol açan hastalıklardan biri olduğu bilinmektedir.

Bel ağrısının pek çok nedeni olabilir. En sık bilineni bel fıtıkları (disk herniasyonları) olmakla birlikte, bu aslında tüm bel ağrılarının ancak %4-5’ini oluşturmaktadır. Bununda ancak %3-5’i cerrahi müdahale gerektirmektedir. Dolayısıyla bel ağrısına yol açan nedenler arasında küçük bir yer tutmaktadır ve bel ağrısı ciddi araştırma ve inceleme gerektirmektedir. Özellikle bel bölgesindeki kas, bağ ve eklemlerin zorlanması, postür ve duruş bozuklukları en sık nedeni oluşturmaktadır. Ancak doğumsal anomaliler, ankilozan spondilit başta olmak üzere bir takım romatizmal hastalıklar, travmatik nedenler, bel bölgesindeki kireçlenmeler, kemik erimeleri, brusella, tüberküloz gibi omurgayı tutan enfeksiyon hastalıklar, kanserler ve iç organlardan yansıyan ağrılar gibi pek çok neden bel ağrısına yol açabilmektedir.

Bunların birçoğunda klinik bulgular farklılıklar gösterebilmekte (ağrının istirahat ile rahatlaması, ya da hareket ile rahatlaması gibi, beraberinde ateş, gece terlemesi, halsizlik, yorgunluk şikayetlerinin eşlik etmesi gibi, kas kuvvetsizliği ve duyu kusurunun bulunması gibi, idrar kaçırmalarının eklenmesi gibi) ise de, gerçek tanı için ciddi laboratuar, radyolojik ve elektrofizyolojik incelemeler yapmak gerekebilir. Altta yatan nedenlerin çokluğu ve bazılarının hızlı tanı konulup, tedaviye başlama zorunluluğu zaman zaman işi zorlaştırmaktadır. Ancak bazı olgularda klinik olarak tanı konulup, tedavi hızlıca da başlanabilir.

Tedavi altta yatan nedene göre farklılıklar göstermekle birlikte, olguların çok büyük kısmında farmakolojik tedaviler, egzersiz seçenekleri ve fizik tedavi yöntemleri ile başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Sorunlarınız için bizi lütfen arayın.

Tel: 0541 770 11 25

Yada bize mesaj gönderebilirsiniz.