fbpx

Dirsek Ağrıları

Dirsek Ağrıları

Dirsek eklemi omuz ile el arasında bağlantıyı sağlayan, elin fonksiyonel olarak kullanılmasına büyük katkı sağlayan bir eklemdir. Dolayısıyla dirsek problemleri elin kullanılmasını da etkileyen ve günlük yaşam aktivitelerini etkileyen önemli sorunlara yol açar.

Özellikle travmalar sonrasında ya da el bileğini yoğun olarak kullanan kişilerde ve sporcularda dirsek problemlerine sıklıkla rastlanmaktadır. Dirsek ağrısının en sık nedeni travmalardır. Dirsek eklemi vücutta en sık çıkık görülen eklemlerden biridir.

Dirsekte en sık görülen ağrılı durumlar ise tenisçi dirseği ve golfçü dirseği olarak bilinen ve her ikisi de el bileğinin aşırı zorlanması ya da travması ile oluşan klinik tablolardır. Tenisçi dirseği, tenis oynayanlardan çok, tenise yeni yeni başlayan ya da yanlış teknik kullanan kişilerde, el bileğinin dış yönde aşırı zorlanması ya da el bileğini içeri ve dışarı sürekli döndürülerek zorlanması ile görülen, dirsek dış yanında ağrı ile karakterize bir klinik tablodur. Golfçü dirseği ise benzer şekilde, el bileğinin iç yönde aşırı zorlanması ya da el bileğini içeri ve dışarı sürekli döndürülerek zorlanması ile görülen, dirsek iç yanında ağrı ile karakterize bir klinik tablodur. Dirseğin dış tümseğinde bulunan yastıkçığın tek bir akut yaralanma ile veya daha sık olarak tekrarlanan küçük travmalar nedeniyle inflamasyonu sonucu dirsekte pinpon topu şeklinde şişlikle karakterize klinik tablo ise olekranon bursit olarak adlandırılır.

Dirseğin iç tarafındaki tünel içinde ulnar sinirin sıkışması sonucu elin küçük parmağı ve yüzük parmağında iğne batması, uyuşma gibi his kusurlarına sebep olan kubital tünel sendromu sinir sıkışmalarının en çok rastlananlarından biridir.

Dirsek ağrılarının tanısı büyük ölçüde fizik muayene ve nörolojik muayene ile konabilse de gerektiğinde laboratuar, radyolojik ve elektrofizyolojik incelemeler gerekebilir. Tedavi altta yatan nedene göre farklılıklar göstermekle birlikte, olguların çok büyük kısmında farmakolojik tedaviler, enjeksiyon tedavileri, egzersiz seçenekleri ve fizik tedavi yöntemleri ile başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Sorunlarınız için bizi lütfen arayın.

Tel: 0541 770 11 25

Yada bize mesaj gönderebilirsiniz.