fbpx

Diz Ağrıları

Diz Ağrıları

Diz günlük yaşantıda yoğun kullanılan, yük binen, dış etkilere açık bir eklem olması nedeniyle sık sorunlara yol açan bir eklemdir. Sorunları genellikle insanın yaşam kalitesini düşüren, günlük aktivitelerini kısıtlayan ve kronik ağrıya yol açabilen bir eklemdir. Diz ağrıları farklı yaş gruplarında farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan toplumda çok sık görülen ağrılardır. Diz bölgesindeki ağrılar diz ekleminin ve kemik yapının kendisine ait hastalıklara bağlı olabileceği gibi diz etrafı kas, tendon bursa gibi yumuşak doku patolojilerine de bağlı olabilir.

Çocuklarda diz ağrıları genellikle büyüme ağrıları olarak karşımıza çıkar, ancak ciddi tedaviye ihtiyaç duyulan travma ve bunun sonuçları ve diz ön yüzündeki kemiğin büyümesi sonucu oluşan Osgood schlatter hastalığı da çocuklarda önemli diz ağrısı sorunlarından birisidir. Erişkinlerde özellikle diz yan bağları, çapraz bağları ve menisküs yaralanmaları sadece sportif yaralanmalarda değil, günlük yaşantıda da karşımıza çıkabilir. Diz ekleminin etrafına yapışan kasların tendinitleri yine genç popülasyonda özellikle sporla uğraşanlarda önemli sorunlardan biridir. Diz eklemi etrafındaki kesecikler her yaş grubunda iltihaplanarak diz ağrısına ve diz şişliğine yol açabilirler. Daha ileri yaşlarda diz kireçlenmesi (osteoartrit), yine kilo ve diz ekleminin günlük yaşantıda doğru kullanılmamasına bağlı ekleme normalden fazla yük binmesi sonucu eklem kıkırdağının zedelenmesiyle oluşan önemli bir diz ağrısı nedenidir. Romatoid artrit, ankilozan spondilit gibi romatizmal hastalıklar da diz eklemini tutabilirler.

Tedavi altta yatan nedene göre farklılıklar göstermekle birlikte, olguların çok büyük kısmında farmakolojik tedaviler, enjeksiyon tedavileri, egzersiz seçenekleri ve fizik tedavi yöntemleri ile başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Sorunlarınız için bizi lütfen arayın.

Tel: 0541 770 11 25

Yada bize mesaj gönderebilirsiniz.