fbpx

El ve El Bileği Ağrıları

El ve El Bileği Ağrıları

El, insan vücudunda günlük yaşam aktivitleri için çok gerekli mükemmel bir yapıdır. Dolayısıyla yaralanmaları ya da ağrıları hayat kalitesini ve kişinin bağımsızlığını etkileyen önemli sorunlara yol açmaktadır.

El ve el bilek ağrısına yol açan pek çok hastalık tanımlanmıştır. Bunlar içinde en sık karşılaşılanları, travmalar ve bunlara bağlı tendon ve sinir yaralanmalarıdır. Travmalar dışında de quervain hastalığı, tetik parmak, dupuytren kontraktürü gibi yumuşak doku yaralanmaları, karpal tünel sendromu ve ulnar sinirin Guyon kanalında kompresyonu gibi tuzak nöropatileri, elin dejeneratif artrozu, romatoid artrit, psoriatik artrit, skleroderma gibi enflamatuvar romatizmal hastalıklar en sık karşılaşılanlarıdır.

El osteoartrozu, elde ağrı, parmaklarda nodüller ve elde şekil bozukluğu nedeniyle sorun oluşturan bir hastalıktır. Genellikle kadınlarda görülür ve genetik geçiş söz konusudur. Hastalık çok uzun yıllar ağrısız ya da çok az ağrı ile yavaş ilerleyebilir. De quirvain hastalığı baş parmak etrafında ağrı ve baş parmak hareketlerinde zorlanma ile karşımıza çıkan bir çeşit tenosinovittir. Tetik parmak, parmaklarda tetik hareketinin yapılmasından sorumlu olan tendon ve yatağının etkilendiği bir hastalıktır. Tendon kılıfının enflamasyon nedeniyle şiştiği ve kalınlaştığı için tendon, parmak hareketleri esnasında yapması gereken kayma hareketinde güçlükle karşılaşır. İlk başlarda kılıfın hasarlı bölümünde hereketin azalmasına bağlı olarak takılma ve ancak bir atlama hareketi ile rahatlama tarzında olan belirtiler, tedavi uygulanmaz ve olay ilerlerse kılıfın giderek kalınlaşması ve tendon hareketinin tamamı ile kaybolarak parmağın tetik çeker pozisyonda kitli kalması ile sonlanır.

El bilek düzeyinde median sinirin karpal tünel denilen kanal içinden geçerken sıkışması sonucu ilk 3 ve dördüncü parmağın yarısında uyuşma, karıncalanma ve ilerleyen dönemlerde kaslarda güçsüzlük ve atrofi ile kendini gösteren karpal tünel sendromu sıkışma nöropatilerinin en sık görülenidir. Yine el bilek ve avuç içi düzeyinde ulnar sinirin belirli lokalizasyonlarda sıkışması sonucu ulnar sinir trasesine uyan çeşitli bölgelerde uyuşma, karıncalanma ve lezyon yerine göre motor kayıplarla karşımıza çıkan guyon kanal nöropatisi elde en sık rastlanan tuzak nöropatiler arasındadır.

Tedaviler altta yatan nedene göre farklılıklar göstermekle birlikte, olguların çok büyük kısmında farmakolojik tedaviler, egzersiz seçenekleri, enjeksiyon tedavileri, splintlemeler ve fizik tedavi yöntemleri ile başarılı sonuçlar alınabilmektedir.  Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Rehabilitasyon, fiziksel güç ve fonksiyonun yeniden kazanılması sürecidir.

Sorunlarınız için bizi lütfen arayın.

Tel: 0541 770 11 25

Yada bize mesaj gönderebilirsiniz.