fbpx

Kalça Ağrıları

Kalça Ağrıları

Kalça ağrıları farklı yaş gruplarında farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan toplumda çok sık görülen ağrılardır. Kalça bölgesindeki ağrılar kalça ekleminin kendisine ait hastalıklara bağlı olabileceği gibi kalça etrafı kas, tendon bursa gibi yumuşak doku patolojilerine de bağlı olabilir. Yine kalça dışında bel veya diz eklemi bölgelerinden yansıyan ağrılar da kalçada hissedilebilir.

Çocuklarda, genellikle 3-10 yaş erkek çocuklarda geçici sinovit (transient sinovit) çocuk kalça ağrısı ve aksamalarının en sık nedenlerinden biridir. Transient sinovitte kalça ekleminde sinoviyal sıvıda artma görülmekte olup, sinovya dediğimiz eklem içi zarında yangısal bir reaksiyon ve kalınlaşma görülmektedir. Erişkinlerde kalça ağrısının en önemli sebebi kalça eklemini destekleyen kalın ve güçlü bağların (ligamentlerin) kilo ve postüral bozukluklar sebebiyle zorlanması sonucunda bu bağlarda mikroyırtıklar ve gevşemeler sonucu eklemde instabilite ve ağrıların ortaya çıkmasıdır. Kas ve tendonları koruyan içi sıvı dolu yastıkçıların zorlanması, aşırı kullanımı sonucu gelişen bursitler kalça ağrısına yol açabilirler. Kemik ve kasları birbirine bağlayan kalın yapılar olan tendonlarda aşırı kullanım sonucu veya travma ile inflamasyon gelişmesi sonucu tendinitler oluşur ve kalça ağrına yol açabilirler. Daha ileri yaşlarda kalça kireçlenmesi (osteoartrit), yine kilo ve postüral bozukluklar sebebiyle kalça eklemine normalden fazla yük binmesi sonucu eklem kıkırdağının zedelenmesiyle oluşan önemli bir kalça ağrısı nedenidir. Romatoid artrit, ankilozan spondilit, akut romatizmal ateş gibi romatizmal hastalıklar da kalça eklemini tutabilirler. Kalça ekleminde ağrı, şişlik ve ısı artışıyla seyrederler. Özellikle bel ve sakroiliak bölgelerin problemleri kalçaya yansıyabilirler. Uyluk kemiğinin baş kısmının yüksek doz ve uzun süre kortizon kullanımına bağlı olarak kanlanmasının bozulması sonucu kemik dokusunda oluşan harabiyeti ile avasküler nekroz denilen kalçada ciddi ağrı ve hareket kısıtlılığına neden olan klinik tablo oluşabilir. Kalça eklemine yakın geçen damar veya sinirlerin tuzaklanmasında veya vasküler patolojilere bağlı hematomlar kalça bölgesinde ağrıya neden olabilirler.

Tedavi altta yatan nedene göre farklılıklar göstermekle birlikte, olguların çok büyük kısmında farmakolojik tedaviler, enjeksiyon tedavileri, egzersiz seçenekleri ve fizik tedavi yöntemleri ile başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Sorunlarınız için bizi lütfen arayın.

Tel: 0541 770 11 25

Yada bize mesaj gönderebilirsiniz.