fbpx

Omuz Ağrıları

Omuz Ağrıları

Omuz eklemi tek eklem olmayıp, dört eklemin birleşmesi ile oluşan bir eklemler kompleksidir. Bu sayede çok geniş hareket yeteneğine sahip olabilen omuz, aynı sebebten dolayı da yüksek oranda hasarlanmalara yatkındır. Dolayısıyla da omuz ağrısında patoloji çok farklı dokulardan kaynaklanabilir. Omuz ağrıları bel ve boyun ağrılarından sonra en sık görülen kas iskelet sistemi ağrılarıdır.

Kolunu çok yoğun kullananlarda, özellikle ellerini baş üstü pozisyonda uzun süre kullanmak zorunda olan kişilerde ve sporcularda omuz problemlerine sıklıkla rastlanmaktadır.

Omuz ağrısının en sık nedenleri omuzun kendi yapılarından kaynaklanan ağrılardır. En başta omuzun tendonlarını ilgilendiren sıkışma sendromu diye tanımlanan patoloji gelmektedir. Sıkışma sendromu, kolumuzu kaldırmamızı sağlayan kasların tendonlarının ve bu bölgedeki kesenin omuzu oluşturan kemik yapılar arasında sıkışması sonucunda görülür. Donuk omuz eklem kapsülünün daralması sonucu kolun hareketlerinin ileri derecede kısıtlanması sonucu ortaya çıkan klinik bir tablodur. Omuzda en şiddetli ağrıya yol açan patolojilerden biri kalsifik tendinittir. Bilinmeyen bir nedenle yumuşak dokuda kireç birikimi diye izah edebileceğimiz tendon üzerinde kristallerin çökmesi ile oluşan bir durumdur. Omuz gevşekliği ya da omuzun yarı çıkıkları, miyofasyal ağrı sendromu denilen omuzun çevresindeki kaslara bağlı zorlanma ağrıları en çok görülen problemlerdir. Omuz çevresi kasların sinirlerinin hasarına bağlı olarak da omuz ağrıları görülebilir ve omuzda kuvvetsizlik, zayıflık daha ön plandadır.

Daha az karşılaştığımız nedenler ise omuz dışı yapılardan kaynaklanan ağrılardır. İltihaplı romatizmaların çoğunluğu omuzu etkilemektedir. Akciğerin üst bölgesinin kanserleri, karaciğer, safra kesesi, dalak problemleri bile omuz ağrısı ile karşımıza çıkabilmektedir. Boyun fıtıklarının omuza yayılan ağrı yapması dolayısıyla boyun ağrısı yapan nedenlerle omuz ağrısı yapan nedenlerin sıklıkla karışabileceği unutulmamalıdır. Omuz eklemi, yük taşıyan bir eklem olmadığı için omuz ekleminde diz eklemi kadar osteoartrit dediğimiz kireçlenme hastalığı fazla görülmez.

Tedavi altta yatan nedene göre farklılıklar göstermekle birlikte, olguların çok büyük kısmında farmakolojik tedaviler, egzersiz seçenekleri ve fizik tedavi yöntemleri ile başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Sorunlarınız için bizi lütfen arayın.

Tel: 0541 770 11 25

Yada bize mesaj gönderebilirsiniz.