fbpx

Osteoartrit

Osteoartrit

Dejeneratif eklem hastalığı olan osteoartrit halk arasında kireçlenme olarak bilinmektedir. 50 yaş üzerindeki kişilerde en sık görülen eklem hastalığıdır. Osteoartrit vücuttaki herhangi bir eklemi etkileyebilir. En sık etkilediği eklemler eller, kalça, diz ve omurgadır.

Osteoartritte eklem kıkırdak yapısında bozulma oluşur. Bunun sonucu olarak eklem kıkırdağının altındaki kemik dokusunda değişiklikler meydana gelir. Kemikteki büyümeler ve eklem kenarındaki çıkıntılar eklemlerin normal yapısını bozarak, hareketlerde kısıtlanmaya ve ağrıya neden olur.

En yaygın şikayet olan ağrı; ne yazık ki eklem hareket kısıtlılığını azaltacak kadar kıkırdak hasarı oluştuğunda ortaya çıkmaktadır. Kıkırdakta sinir bulunmadığından dolayı ,aşırı yüklenme sebebiyle eklem içinde inflamatuar yumuşak doku cevabı oluşana kadar ağrı ya da başka bir şikayet oluşturmamaktadır. Aktivite ile tetiklenen ağrı istirahatle azalmaktadır.

Kireçlenme ilerledikçe hareket kısıtlılığı,hassasiyet ve krepitasyon ya da sürtünme hissi gelişebilmektedir. Eklemin belirli yerlerine daha fazla yük bindiğinde eklem genişlemekte ve donuk ekleme doğru ilerlemektedir.

Kireçlenme problemleri; yıllar boyunca normal yaşlanma sürecinin bir sonucu olarak düşünülmüştür. Kıkırdak dokusunun yenilenemeyeceğinden dolayı tedavinin sonuca yönelik ve geçici olacağı beklenmiştir. Fakat artık  PROLOTERAPİ, PRP, EKLEM İÇİ OZON uygulamaları ile kireçlenme tedavisinde ;ağrıyı azaltmak, eklem esnekliğini korumak , eklemi ve genel fonksiyonları iyileştirmek mümkün olmaktadır.

Sorunlarınız için bizi lütfen arayın.

Tel: 0541 770 11 25

Yada bize mesaj gönderebilirsiniz.