fbpx

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Hızla değişen ve gelişen Tıp bilimi günümüzde; sadece hastalıkları tedavi etmekten uzaklaşmış ve koruyucu hekimlik, tedavi edici hekimlik ve rehabilitasyon hekimliği adı altında üç temel gruba ayrılmıştır. Artık tıpta amaç tedavi etmekten çok hastalıkların oluşumunu önlemeye yani koruyucu hekimliğe yönelmiştir. Ancak birçok hastalık için özellikle dejeneratif, romatizmal, nörolojik, ortopedik hastalıklarda rehabilitasyon hekimliği mevcut hastalığın iyileştirilmesi ve kişinin yaşam kalitesinin yükseltilmesi adına önem kazanmıştır. Rehabilitasyon hekimliği; kişinin mevcut fiziksel veya anatomik yetersizlik ve çevresel kısıtlılıklarını içinde olabilecek en üst fiziksel, psikolojik, sosyal, mesleki ve eğitimsel düzeye getirilmesini amaçlar. Bunun için  ‘rehabilitasyon’ uygulamalarının yani fizyoterapist eşliğinde kişiye özel yaptırılan egzersiz programlarının beraberinde fiziksel ajanlar da kullanılır.

Fizik tedavide kullanılan fiziksel ajanlar;

  • Yüzeyel ısıtıcılar; soğuk -sıcak uygulamaları,
  • Derin ısıtıcıları (Diatermiler ve Ultrason(US)),
  • Mekanik ajanlar (Traksiyon ve kompresyon)
  • Elektroterapi, elektromanyetik ajanlar
  • Lazer uygulamalarıdır.


Fizik tedavi ajanları kontraktür, eklem hareket kaybı, kas atrofisi gibi kas ve iskelet sistemi ile ilgili günlük yaşam aktivitelerini kısıtlayan durumlarda egzersiz tedavisine yardımcıdır. Fizik tedavi ajanlarının akut ve kronik kas iskelet sistemi hastalıklarında ağrıyı azaltma, atrofiyi önleme, ödemi dağıtma, kan dolaşımını kolaylaştırma, kas spazmını çözme, bağ dokusunu-kontraktürü- yumuşatma, spastisiteyi  azaltma, otonom sinir sistemini düzenleme gibi etkileri bulunmaktadır.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon; boyun fıtığı, bel fıtığı, diz kireçlenmesi, menisküs yırtığı, omuz, dirsek, ayak ve el bilek ağrıları, sinir sıkışmaları, spor sakatlıkları, yumuşak doku romatizması (fibromiyalji) gibi kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarında, romatizmal ve nörolojik hastalıklarda uygulanılır.

Beraberinde fizyoterapist eşliğinde uygulanılan kişiye özel egzersiz programlarıyla birlikte; kişinin ağrısını iyileştirmek ve  fonksiyonel sorunlarını (kas gücü kaybı, eklem hareket kısıtlılığı, yürüyüş bozukluğu, denge bozukluğu gibi) düzeltmek amaçlanır.

Sorunlarınız için bizi lütfen arayın.

Tel: 0541 770 11 25

Yada bize mesaj gönderebilirsiniz.