fbpx

Lenfödem ve Tedavisi

Lenfödem ve Tedavisi

Sağlıklı bir kalp her zaman vücuda o anki ihtiyacını karşılayacak oranda kan temin etmek zorundadır. Benzer şekilde sağlıklı lenf sistemi taşımakla yükümlü olduğu maddelerin üstesinden gelmelidir. Lenf sisteminde yetmezlik olduğunda, taşımakla yükümlü olduğu maddeleri yeterince taşıyamaz ve dokulardan yeterince doku sıvısı alamaz. Bu durum ödeme yol açar. Ödem varsa, lenf sisteminde bir yetersizlik durumu vardır.  

Lenf sisteminin taşıma kapasitesinin normal lenfatik yükün altına düşmesi (mekanik yetmezlik) sonucu subkutan dokuda anormal su ve protein birikmesine lenfödem denir. Lenfödem, ekstremite, gövde, abdomen, baş, boyun, dış genital bölgede olabilir. Bazı hastalarda kademeli olarak artış gösterirken bazen aniden başlar. Altta yatan sebebe göre primer ya da sekonder lenfödem olabilir. Primer lenfödem lenfatik sistemin gelişimsel bozukluğundan dolayı oluşur. Sekonder lenfödemde ise mekanik yetmezlik vardır. En çok ameliyat ve radyoterapi sonrası görülür. yanlış bandajlama, turnike etkisi yaratabilir ve sekonder lenfödem geliştirebilir.

Manuel lenf drenajı; lenfödem gelişen hastalarda, lenf oluşumunun düzeltilmesi, lenf ve doku sıvılarının iletilmesi-hareketin sağlanması, hasta-etkilenmiş lenf damarlarındaki lenf akışının artırılması ve fibrotize olmuş konnektif dokunun gevşetilmesi için elle yapılan drene etme yöntemidir. Manuel lenf drenajı, dört ana komponentten oluşur. Lenf drenajı, cilt bakımı, kompresyon ve dekonjestif egzersizler. Manuel lenf drenajı lenfödem konusunda kendini geliştirmiş fizyoterapistler tarafından yapılmalıdır.

Sorunlarınız için bizi lütfen arayın.

Tel: 0541 770 11 25

Yada bize mesaj gönderebilirsiniz.