fbpx

Manuel Terapi

Manuel Terapi

Manuel tedavi, el ile uygulanan özel bir fizik tedavi şeklidir. Manuel Terapi, eklemlerin belirli noktalarda ve farklı hızlarda hareket etmesini, kas gerilmesini, etkilenen vücut kısmının pasif hareketlerini içerir. Seçilen spesifik yumuşak doku ve mobilizasyon teknikleri de doku ve kasların hareketliliğini ve işlevini geliştirmek için kullanılır.

Manuel terapi yeterli hareket kabiliyeti ve hareket açıklığı olmayan eklemlerin tedavisi için faydalıdır. Eklem hareket kısıtlılığı, eklem ağrısı ve fonksiyon bozukluğu gibi durumlarda buna yol açan nedenleri ortadan kaldırır. Buna yol açan nedenlerin arasında eklem kapsülü ve ligamanlarında kısıtlılık, yapışıklıklar, eklem içi yapısal bozulma, dejenerasyonlara bağlı kemik blokajları sayılabilir.

Manuel tedavi, hastaları ağrı olmadan daha doğal harekete döndürmek için eklemlerde hareketi geri kazandırmayı ve kas gerginliğini azaltmayı amaçlar.  Manuel terapiyle, hastanın acı çekmeden daha doğal hareket etmesini sağlamak için eklemlerin hareketliliği kuvvetlendirmek ve kas gerginliğini azaltmak mümkündür. Manuel terapiyle; sakroiliak eklem disfonksiyonu, kronik bel ağrısı, yumuşak doku yaralanmalarından kaynaklanan akut sırt ağrısı, sırt kası gerginliği gibi eklem sorunları ve bağ çekilmelerinin tedavisinde kişilerde,  ilk seanstan itibaren oldukça etkili sonuçlar alınabilir. Ağrı ve gerginlik azalırken,hareket yeteneği büyük ölçüde artar. Eş zamanlı eklem hareket açıklığı egzersizleri, kuvvetlendirme ve fonksiyonel teknikleri  içeren çok yönlü bir tedavi programı iyileşmenin kalıcı olmasını sağlamak açısından önemlidir.

Sorunlarınız için bizi lütfen arayın.

Tel: 0541 770 11 25

Yada bize mesaj gönderebilirsiniz.